Sum of all numbers in series= 870 (I.e 312+162+132+142+122)
Average=sum of numbers/count of numbers
Average= 870/5
= 174
u c 5 numbers…..
we add the combination of digits…..
a.17->1+7=8(even)
b.23->2+3=5(odd)!!!!!
c.37->3+7=10(even)
d.13->1+3=4(even)
e.73->7+3=10(even)
all combinations are even xept 23
ans:23
Friends,
The Answer given by ‘Gaurav Sharma’ is correct and
the approach (bottom to top) suggested by ‘Shailesh’ is
good. But with minor correction we can arrive the solution
using this approach:
After 5th loot, No. of breads left = 3
after 4th loot, no. of breads left = (3+0.5)x2 = 7
after 3rd loot, no. of breads left = (7+0.5)x2 = 15
after 2nd loot, no. of breads left = (15+0.5)x2 = 31
after 1st loot, no. of breads left = (31+0.5)x2 = 63
So, before 1st loot, no. of breads left = (63+0.5)x2 = 127
3, 7, 6, 5, 9, 3, 12, 1, 15, (…..)
-1
A is travelling at 50kmph, B is travelling at 40
kmph……..according to the formula
time taken to meet = distance between them
———————-
relative speed of two vehicles
so, time taken to meet= 15/(50-40)=15/10=3/2hrs
There should be 5(2+2+1) decimal places in the answer and the decimal place should end with 2(3*2*2=12) so the correct answer is a, no need for calculator. You can rule out all the other options because it does not satisfy this condition.
tan 30=h/x
tan 15=h/100+x
so h/tan 30=(h/tan 15)-100
=33.33app
When A runs 1000 meters, B runs 900 meters and when B runs 800 meters, C runs 700 meters.
Therefore, when B runs 900 meters, the distance that C runs = (900 x 700)/800 = 6300/8 = 787.5 meters.
So, in a race of 1000 meters, A beats C by (1000 – 787.5) = 212.5 meters to C.
So, in a race of 600 meters, the number of meters by Which A beats C = (600 x 212.5)/1000 = 127.5 meters.
10000
one-legged =5% of 10000=500
remaining=10000-500=9500
barefooted=9500/2=4750
remaining people= 9500-4750=4750
hence required number of shoes= 4750*2+500*1=100005% of 10000 = 500 one legged
9500 / 2 = 4750 bare foot
minium no of shoes = 4750*2 + 500*1 = 10000
Three man’s on day work = 1/6+1/7+1/8=73/168
three man’s can complete the work in 1/73/168 days
= 168/73 days
Now if they works together fro the alternet days they will
complete the worksin 2*168/73 days
(If three mans working for the alternate days then work
completion time will be doubbled)