( d ) Cannot be determined
100
3500*10/100
3500*11.5/100 = 402.5 per year
402.5×3 = R1207.5
1st gets 15 RS less than average
4x+60=s
x=(s-60)/4 = s/4-15
s/4 is average
1st gets 15 RS less than average
X filling rate is 1/18 or 4/72 per hour
Y filling rate is 1/24 or 3/72 per hour
Combined as a pair it’s 7/72 in a complete 2 hour alternating sequence
72+ 7/72 =10 sequences = 70/72 on 20 hours, The outstanding balance is just 2/72
So at 20.5 hours with X turn filling is 100% complete with 72/72
Answer: It will take 20.5 hours to completely fill this tank.
Analysis of measured filling process, from X = 42/72 share & from Y = 30/72 share
4
Soldier have to move 0.75 miles to West and then 0.375 miles to South to reach the camp.
How:-
Firstly soldier moving 1 mile to East from camp and then 1/2 miles= 0.50 miles to North .
Then it is moving 1/4 miles =0.25 miles to west
And then 1/8 miles =0.125 miles to South
Now we just have to count the difference and minus the value of camp to East with the value of North to west = 1mile – 0.25miles(1/4) = 0.75 miles
Same case with north and south = 0.50 miles(1/2) – 0.125 miles(1/8) = 0.375 miles
Hence proves to return camp the soldier have to move 0.75 miles to west and 0.375 miles to south
Joe is fencing in a square area of 576 square feet.
Fence posts, which are needed every three feet, cost 32.00 each.
The fencing cost 4.50 per foot. What is the total cost of the fencing materials?
Solution:-
Area of Square is 576 sq ft.
so, the length of side = root(576) = 24 ft
Since the fencing would be done on the perimeter, we would need that
formula is 4*side = 96 ft.
Number of Fence post needed = 96/3 = 32
1 Fence post cost = 32
32 Fence Post cost = 32 * 32 = 1024
Fencing cost = Perimeter * fencing cost = 96 * 4.5 = 432
Total Cost = 432 + 1024 = 1456
( a ) BQDCJCMF
“TERMINAL” split it into the half we get “TERM” “INAL”
Now the first half is decreased by one and the next half is
increased by one, so we get:
“SDQLJOBM” (pls note in the ques we have “SDQIJOBM” where
‘L’ shud have come instead of ‘I’)
so “CREDIBLE” is to “BQDCJCMF”
– While the train is moving, the jogger will also be running in the same direction.
– for the head(engine) of the train to get to the current position of the jogger 240m away, it will take:
45km/hr => 12.5m/s => 240/12.5 = 19.2 seconds.
– But in the same period of time, the jogger will still be running and will have moved to a new location by: 9km/hr => 2.5m/s => 2.5 * 19.2 = 48m
To get to the new location at the speed of 12.5m/s will take the train:
48/12.5 = 3.84sec
In this additional time, the jogger will move forward by:
3.84 * 2.5 = 9.6m
at a speed of 12.5m/s, it will take the train less than a second to cover the additional 9.6m
If we add the distance the jogger will cover in 1 second to 9.6, it is still less than what the train can cover per second. let us see (9.6 + 2.5 = 12.1)
Therefore, the head of the train will pass the runner at approximately: 19.2 + 3.84 + 1 => 24.04 seconds.
For the train to completely pass the runner, it will need its whole length of 120m to be in front of the runner.
This will take an additional (9.6 + 2) seconds.
Therefore for the length of the train to be ahead of the runner it will take approx. 35.65 (24.04 + 9.6 + 2) seconds
answer :36
16
Prob(choosing two people who are a couple from 6 couples) = 1/6
We have 5 couple left (10 people)
Prob(choosing a person A from 10 people) = 1/10
Prob(choosing 1 person who is not a couple of A) = 1/8
Prob(choosing 4 people that has exactly one couple) = 1/6*1/8*1/10 = 0.0021
Son in law
Answer is 33%
{35 % of all the employees are men.
so 65 % (100-35) of all the employees are women.
35*20%=7% of the men attended the annual company picnic and
65*40%=26% of the women attended the annual company picnic.
so 33%(7+26) of all the employeeswent to the picnic.}
let a = 9 * 9 * 9;
let b = 12 * 12 * 12;
let c = 15 * 15 * 15;
sum = a + b + c;
edge = Math.cbrt(sum);
console.log(edge);