- University of arizona college of medicine - phoenix General Aptitude Interview Questions
- University of arizona college of medicine - phoenix Trainee Interview Questions
- University of arizona college of medicine - phoenix Personal Questions round Interview Questions
- University of arizona college of medicine - phoenix HR Interview Questions
- University of arizona college of medicine - phoenix Lead Interview Questions
None
500 = Total+50
Total(450) = only one paper(p) + 29+20+35 + all three (g)
285+212+127 = p + 2( 29+20+35 )+ 3g
solve above .. to get g = 45 …
( small corrctn .. i think .. questn shud be 20 read ONLY
hindu and
times of India and 29 read ONLY hindu and Indian express
and 35
read ONLY times of India and Indian express)
60 liter
43.69
Because the total distance will be =100+80000m=80100m. Thus two train coming towards, so the speed will be increase. speed will be =60+50=110km/h, The time of crossing will be 43.69 minutes.
Son in law
(34/17)*3+34
d
16 chapatis* 6 Rs= 96
5 plates of rice * 45 Rs = 225
7 plates of mixed vegetable * 70 Rs = 490
6 ice-cream * ??
The amount that Alok paid the cashier was Rs.961
96+225+490 = 811
961-811= 150
150/6 = 25
The cost of each ice-cream cup is 25 .Rs
77
444km
Since the speed diff is 5km/h
It takes 12 hrs to cover 60 extra kms
Therefore in 12 hrs the total dist covered is
Relative speed×time=(21+16)×12=444 kms
P1/P2 = C1*T1/ C2*T2
where P1 = Partner 1’s Profit.
C1 = Partner 1’s Capital.
T1 = Time period for which Partner 1 contributed his capital.
P2 = Partner 2’s Profit.
C2 = Partner 2’s Capital.
T2 = Time period for which Partner 2 contributed his capital
6000/3000= 20,000*6/x*12
x=5000
Let n be the number of days it takes A and B, working together, to finish. And we know B=A+10 and B=3A, so:
3A=A+10
2A=10
A=5
Then B=15
So:
1/A + 1/B=1/n where n is the total amount of days. So:
1/5 + 1/15=1/n
3n+n=15
n=15/4 days
( c ) 15 litres
(1) There exists a smaller natural number.
(2) There exists a largest natural number.
(3) Between two natural numbers, there is always a natural number.
Which of the above statement is/are correct?
B
Days taken by A to complete whole work= 140 days
Days taken by B to complete whole work= 105 days
A’s 1 day work= 1/140
B’s 1 day work= 1/105
On adding these together we get: 1/60 (1 day work by working together)
So, together they will be able to complete it in 60 days
let the for digit number be = pqrs
p=q/3 ==>q = 3p
r=p+q=p+3p =4p
s=3q = 3(3P)=9p
number:
p 3p 4p 9p
let p=1 answer is 1349
if it 2 answer 2 6 8 18
so it becomes five digit number so correct answer is 1349
360 years old
Nepo’s son age = x
Nepo’s age = 3x
Nepo’s father age = 2*3x + 40
x + 3x + 6x + 40 = 1240
10x = 1200
x = 120
Nepos age = 3* 120 = 360 years