- Sapesco - sahara petroleum services General Aptitude Interview Questions
- Sapesco - sahara petroleum services Trainee Interview Questions
- Sapesco - sahara petroleum services Personal Questions round Interview Questions
- Sapesco - sahara petroleum services HR Interview Questions
- Sapesco - sahara petroleum services Lead Interview Questions
The definition of left and right depends on the observer and
is reversed when facing the opposite direction. The
definition of up and down does not depend on the orientation
of the observer.
100/8=12-4
12/8=1-4
ans:144
Dedication ,determination and discipline will be the great asset of company.
211
assume the ratio 6:4 to be 60:40
boys taking lunch in canteen=60% of 60=36
Girls taking lunch in the canteen=40% of 40=16
Total boys and girls taking lunch in the canteen=52
Total students we assumed is 60+40=100
Therefore percentage of boys and girls taking lunch in the canteen=(52/100)*100=52%
In the example first we have to find the area of the field
we have given the following values ,
cost of fencing per meter = Rs 1.50
Diameter of circular field = 28
We have to find the area , a = ?
We know that,
Area = 2 π r
= 2 x 22/7 x 14
= 2 x 22 x 2
= 44 x 2
= 88 sq. m
So, area of circle is 88 sq.m
Now just multiply it with 1.50
cost of fencing = 88 x 1.50
= Rs. 132
So, the cost of fencing the circular field is Rs. 132
20 minutes
ans: 40
6/3*12/3*15/3=40
5
brother
16 chapatis* 6 Rs= 96
5 plates of rice * 45 Rs = 225
7 plates of mixed vegetable * 70 Rs = 490
6 ice-cream * ??
The amount that Alok paid the cashier was Rs.961
96+225+490 = 811
961-811= 150
150/6 = 25
The cost of each ice-cream cup is 25 .Rs
C. 20
Answer is 274 .
Let the required term be x.
Pattern :- 1) Find the difference between consecutive terms as :
2 – 1 = 1
4 – 2 = 2
13 – 4 = 9
31 – 13 = 18
112 – 31 = 81
2) Now write the above numbers obtained by differences in series as :
1, 2, 9, 18, 81, y
(Suppose y be next term after 81.)
3) Look the difference series carefully and it follows the below pattern as :
(9 * 2)/1 = 18
(18 * 9)/2 = 81
(81 * 18)/9 = 162 = y (the next term after 81)
Thus the required answer is :
x = 112 + y
x = 112 +162 =274
say the work is w and let no of days taken by b is ‘x’ which
we have to calculate
so work done by a in one day is w/6
work done by b in one day is w/x
a and b together can do work in 4 days ie=(w/6)+(w/x)=(w/4)
solving equation x=12
so no of days taken by b=12
90 hours
Let length of tunnel is x meter
Distance = 800+x meter
Time = 1 minute = 60 seconds
Speed = 78 km/hr = 78*5/18 m/s = 65/3 m/s
Distance = Speed*Time
=>800+x=653∗60=>800+x=20∗65=1300=>x=1300−800=500
Let the age of the man be x
Then age of his son becomes (x−24)
2 years later from now,
Age of man will be = x+2
and age of his son will be =(x−24+2)=x−22
According to question,
2(x−22)=x+2
i.e., 2x−44=x+2
i.e., x=46
Therefore ,
Present age of man=46 years
And present age of his son =46−24=22 years