- University of rochester - simon business school General Aptitude Interview Questions
- University of rochester - simon business school Trainee Interview Questions
- University of rochester - simon business school Personal Questions round Interview Questions
- University of rochester - simon business school HR Interview Questions
- University of rochester - simon business school Lead Interview Questions
3, 7, 15, 27, 63, 127, 255
ANSWER is ==> 1
1st step : 0.5
2nd step : 0.5+0.05 = 0.55
3rd step : 0.55+0.10 = 0.65
4th step : 0.65+0.15 = 0.8
5th step : 0.80+0.20 = 1.00
31
180*2/3 = 60degree
D
2, 4, 12, 48, 240, (…..)
C)1440
2*2=4
4*3=12
12*4=48
48*5=240
240*6=1440
Answer:270
Explanation: Formula is SI= P*R*T/100
Where P is principal amount
R is Rate
T is Time
So, SI= 500*6*9/100
i.e SI= 27000/100
SI= 270
6 pairs of earrings. So 12 earrings.
The total has to be 26, so let’s say there’s 6 pairs of earrings and the number of pairs has to be 4 less than the number of rings. So that would make 10 rings. The 10 rings has to be 2 1/2 greater than the number of pins. So you would divide 10/2.5 = 4 Pins. That would equate to a total of 12 earrings, 10 rings, and 4 pins. A total of 26 pieces.
( a ) 28
First write equations from info:
(A) (Mon + Tue + Wed)/3 = 111 Rearrange as ——–> Tue + Wed = 111 – Mon
(B) (Tue + Wed + Thu)/3 =102 Rearrange as ——–> Tue + Wed = 102 – Thu
(C) Thu = 0.8(Mon)
Substitute equation C into B:
(B) Tue + Wed = 102 – 0.8(Mon)
At this point I changed the values for clearer algebra:
Mon = x
Tue + Wed = y
Re-write equations A & B with new values:
(A) y = 111 – x
(B) y = 102 – 0.8x
Solve simultaneous equations:
111 – x = 102 – 0.8x
111 – 102 = x – 0.8x (Re-arraged)
9 = 0.2x
x = 45
Thus, Mon = 45C
Thu = 0.8(45)
Thu = 36C
So the answer is it was 36C on Thursday
According to the question:
⇒(x+5)(y−10)=300
⇒xy+5y−10x−50=xy
⇒5×300−10x−50=0
⇒−150+x2+5x=0
⇒x2+15x−10x−150=0
⇒x(x+15)−10(x+15)=0
⇒x=10 or −15
Price cannot be negative
So, As x>0,x=10.
Six men can at a time put mangala sutra (marriage) to their
spouses where six women cant do
B. 27
( Number × 2 ) + 1
3 × 2 + 1 = 7
7 × 2 + 1 = 15
15 × 2 + 1 = 31 ( not 27 )
31 × 2 + 1 = 63
63 × 2 + 1 = 127
127 × 2 + 1 = 255