we consider a round shape cake.then cut in 2 equal parts in cut into center and next you have to cut its side by center then you have to get 8 equal parts in 3 exact cut
d=5
g=1
a=4, b=6,c=2,d=5,e=8,f=3,g=1,h=9,i=7
First write equations from info:
(A) (Mon + Tue + Wed)/3 = 111 Rearrange as ——–> Tue + Wed = 111 – Mon
(B) (Tue + Wed + Thu)/3 =102 Rearrange as ——–> Tue + Wed = 102 – Thu
(C) Thu = 0.8(Mon)
Substitute equation C into B:
(B) Tue + Wed = 102 – 0.8(Mon)
At this point I changed the values for clearer algebra:
Mon = x
Tue + Wed = y
Re-write equations A & B with new values:
(A) y = 111 – x
(B) y = 102 – 0.8x
Solve simultaneous equations:
111 – x = 102 – 0.8x
111 – 102 = x – 0.8x (Re-arraged)
9 = 0.2x
x = 45
Thus, Mon = 45C
Thu = 0.8(45)
Thu = 36C
So the answer is it was 36C on Thursday
The first 10 odd prime numbers are 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23, 29 and 31.
Sum of the odd prime numbers = (3+5+7+11+13+17+19+23+29+31)
= 158
Number of odd prime numbers = 10
We know, Average = (sum of the 10 odd prime numbers ÷ Number of odd
prime numbers)
Average =
= 15.8
∴ The Average of first 10 prime numbers which are odd is 15.8
140 cents
Maximum number of edges = 9. Start from one corner. Select any face including that corner. Complete a square (4 edges) around the face to reach at the starting corner point . Now, move to the opposite face through the edge joining them and passing through the starting point(1 edge). Now, complete the square of edges around this face(4 edges). Total = 4+1+4 = 9 edges
(0! + 0! + 0! + 0! + 0!)! = 120
Here ‘!’ symbol is used for factorial.
And 0! = 1
= (0! + 0! + 0! + 0! + 0!)!
= (1 + 1 + 1 + 1 + 1)!
= 5!
= 120
Alcohol content from
2 l of A (62.5%) : 1.35L
4L of B (87.5%) : 3.50L
Total Acohol content in 6 L : 4.85L or 80.8%
Prob(choosing two people who are a couple from 6 couples) = 1/6
We have 5 couple left (10 people)
Prob(choosing a person A from 10 people) = 1/10
Prob(choosing 1 person who is not a couple of A) = 1/8
Prob(choosing 4 people that has exactly one couple) = 1/6*1/8*1/10 = 0.0021
So we consider the 2nd statement first. We can form an equation out of it.
14x-6=13y+3=9z+3
Using this, we can understand that the multiple of 14 and the multiple of 13 and 9 must have a difference of 9. The easiest way to ensure that is multiplying it by 9
14*9=126
13*9=117
If the 5th farmer gives 3 apples to the 4th farmer, they would have 123 and 120 apples respectively. However, we also know that the 2nd farmer has 117 apples (13*9=117, and this is a multiple of 9) if the 5th farmer gives 3 apples too the 2nd farmer, the 3rd, 4th and 5th farmers would have 120 apples each.
Now that we got 120, we should check if the first part of the question makes sense along with it. The equation would be
7a+1=11b-1=120
We know that 11*11=121 and 7*17=119. When we add 1 to 119 and subtract 1 from 121, we get 120 for each. In this way, all the farmers have 120 apples each.
Therefore, the 3rd farmer had a yield of 11 per tree and the 4th farmer had a yield of 9 per tree.
8, 13, 21, 32, 47, 63, 83
47 is answer by consecutive adding of
8+5=13
13+8=21
21+11=32
32+14=46
46+17=63
The answer is A)
y1 = 62 Rs/kg
y2 = 72 Rs/kg
y = 64.5 Rs/kg
y2 – y1 = 10 Rs/kg
The distance between the y and y1 is
y – y1 = 64.5 – 62 = 2.5
x1 = (y – y1)/(y2 – y1) = 2.5/10 = 0.25
x2 = 1 – x1 = 1 – 0.25 = 0.75
The target price is calculated by the lever method.
x1 * y2 + x2 * y1 = 0.25 * 72 + 0.75 * 62.5 = 64.5
The ratio is of y1 to y2 is
0.75 : 0.25
Divide by both by 0.25
3 : 1
let the amount of money be x
cloths 1/3 X x=rs.x/3
balance = x- x/3 = 2x/3
food = 1/5 X 2x/3 = 2x/15
balance = 2x/3 – 2x/15= 8x/15
travel = 1/4 X 8x/15 = 2x/15
now he has 100 rupees
2x/5 = 100
2x= 500
x = 500/2
x = 250