D
Answer:50.24
Explanation:
Area of a circle =π*r*r
616=π*r*r
r*r= 616÷3.14
r*r =196
r =13
Circumference of a circle= 2*π*r
=2*π*13
=16*3.14=50.24
4, 5, 15, 49, 201, 1011, 6073
Correct option is A)
2nd term =(1stterm×1+2)=(4×1+2)=6
3rd term =(2ndterm×2+3)=(6×2+3)=15
4th term =(3rdterm×3+4)=(15×3+4)=49
5th term =(4thterm×4+5)=(49×4+5)=201 and so on
∴5 is wrong.
1/2:1/3:1/4 = 6:4:3
Ram = 6/13 * 3250 = 1500,
Shyam = 4/13 * 3250 = 1000,
Mohan = 3/13 * 3250 = 750
Joe is fencing in a square area of 576 square feet.
Fence posts, which are needed every three feet, cost 32.00 each.
The fencing cost 4.50 per foot. What is the total cost of the fencing materials?
Solution:-
Area of Square is 576 sq ft.
so, the length of side = root(576) = 24 ft
Since the fencing would be done on the perimeter, we would need that
formula is 4*side = 96 ft.
Number of Fence post needed = 96/3 = 32
1 Fence post cost = 32
32 Fence Post cost = 32 * 32 = 1024
Fencing cost = Perimeter * fencing cost = 96 * 4.5 = 432
Total Cost = 432 + 1024 = 1456
7 Hr 30 Min
(3/4)*(L/Sp)=30
L/Sq=75
(3/4)*(Sq/Sp)=30/75
Sq/Sp=8/15
Sp/Sq=15/8
5 * 6 * 7 = 210 ,
Two Least No’s are 5,6
There fore 5+6=11 is answer
A certain sum amounts to Rs. 1725 in 3 years
and amounts to Rs.1875 in 5 years
so interest of 2 years = 1875 -1725
= 150
so interest of 1 year = 75
so interest of 3 years = 75 × 3 =225 rs
so , Principal = Amount – SI
= 1725 – 225
= 1500 rs
now ,
S.I. = P × N × R /100
75 = 1500 × 1 × R /100
R = 75 / 15
R = 5%
trick
(r/10)*(r/10)
(20/10)*(20/10)
4% decrese
As fast as possible. For example, I will suitable with the working environment within one month.
Sunday
Monday
Tuesday
first fill 3quart pail and pour in 5quart pail.fill again 3
quart pail and fill remaining 2 quarts in 5 quart
pail.hence 1 quart remains in 3quart pail.empty 5quart pail
and pour 1 quart from 3 quart pail. also add another 3
quart from 3 quart pail. hence 1 + 3 quarts = 4 quarts.
e. 56 is 7*8 which is the product of 7 with even no.
Suppose that x glassses are supplied safely , therefore
(100-x) glases are damage. Then equation is :
3x – 3(100-x) = 270
on solving this equation value of x comes out to be 95.
The Answer is 3
Burn Rope One first, it will burn in 30 mins.Mark 30 mins and at the end of 30 mins now burn second rope from both sides (15 mins it will take ),and simultaneously burn third and last rope until it is half left.30+15= 45 , Remaining time 7.5 mins.By this time last rope is burnt half ,and now burn it from both sides as well it will exhaust in 7.5 mins. 30+15+7.5=52.5 measured.