C=150
( d ) Neeraj is taller than Nilesh
45(deg) 31' 4.3"
THEN WHAT WILL BE THE DEGREE WHEN TIME IS 3 O CLOCK
90 degree
– While the train is moving, the jogger will also be running in the same direction.
– for the head(engine) of the train to get to the current position of the jogger 240m away, it will take:
45km/hr => 12.5m/s => 240/12.5 = 19.2 seconds.
– But in the same period of time, the jogger will still be running and will have moved to a new location by: 9km/hr => 2.5m/s => 2.5 * 19.2 = 48m
To get to the new location at the speed of 12.5m/s will take the train:
48/12.5 = 3.84sec
In this additional time, the jogger will move forward by:
3.84 * 2.5 = 9.6m
at a speed of 12.5m/s, it will take the train less than a second to cover the additional 9.6m
If we add the distance the jogger will cover in 1 second to 9.6, it is still less than what the train can cover per second. let us see (9.6 + 2.5 = 12.1)
Therefore, the head of the train will pass the runner at approximately: 19.2 + 3.84 + 1 => 24.04 seconds.
For the train to completely pass the runner, it will need its whole length of 120m to be in front of the runner.
This will take an additional (9.6 + 2) seconds.
Therefore for the length of the train to be ahead of the runner it will take approx. 35.65 (24.04 + 9.6 + 2) seconds
The formula to find number of diagonals (D) given total number of vertices or sides (N) is
N * (N – 3)
D = ———–
2
Using the formula, we get
1325 * 2 = N * (N – 3)
N2 – 3N – 2650 = 0
Solving the quadratic equation, we get N = 53 or -50
It is obvious that answer is 53 as number of vertices can not be negative.
Alternatively, you can derive the formula as triange has 0 diagonals, quadrangel has 2, pentagon has 5, hexagon has 9 and so on……
Hence the series is 0, 0, 0, 2, 5, 9, 14, …….. (as diagram with 1,2 or 3 vertices will have 0 diagonals).
Using the series one can arrive to the formula given above.
Total marbles are 15
Blue and yellow are 5
Probability is 5/15
6.35
Explanation:
72 — 9
? —- 1
=> Down Stream = 8
45 —- 9
? —- 1
=> Up Stream = 5
Speed od current S = ?
S = (8 – 5)/2 = 1.5 kmph.
B.25
a. (x+y)'=x'.y' b. (x'+y')'=x.y
c. (x'.y')'=x+y d. (x'+y')'=x'.y'
C
3500*10/100
3500*11.5/100 = 402.5 per year
402.5×3 = R1207.5
% error= (new no-actual no)/actual no *100
% error= [(x/7)-7x]/7x * 100
% error= 48x/49x * 100
% error= 0.9795*100=97.95
let A goes up and B comes down.
assume A takes 1 step in 1sec.
hence,B takes 5 steps in 1sec.
50 steps ll be moved by A in 50/1=50secs
125 steps ll be moved by B in 125/5=25 secs
hence speed of escalator=(difference of no of
steps)/(difference of time)
speed=(125-50)/(50-25)= 3 steps/sec
hence during upward journey of 50secs by A,total steps=50 by
A and 150 by escalator..total=150+50=200
during downward journey of 25 secs by B,total steps=125 by B
and 75 by escalator..total=125+75=200steps.
ANS:200 steps
4
let the speed limit be x.
speed by first rider S1 and 2nd rider be S2.
S1=x+10;
ans S2=x+2*10; and given S2=35.
solving we get x=15mph.
(a) 29.12 (actual)
first year rate of paper (inflation rate) : 25 + 25 *
6.5/100 = 26.625
paper rate in first year is 1.5 % more . ..thr4
inflated cost in 1 yr = 26.625 + 1.5 / 100 * 26.625 =
27.024.
second year : 27.024 + 27.024 * 6.5 / 100 = 28.78
paper cost : 1.5 /100 * 28.78 + 28.78 = 29.12 ( approx..)