- Paayas milk producer company limited General Aptitude Interview Questions
- Paayas milk producer company limited Trainee Interview Questions
- Paayas milk producer company limited Personal Questions round Interview Questions
- Paayas milk producer company limited HR Interview Questions
- Paayas milk producer company limited Lead Interview Questions
40358
– While the train is moving, the jogger will also be running in the same direction.
– for the head(engine) of the train to get to the current position of the jogger 240m away, it will take:
45km/hr => 12.5m/s => 240/12.5 = 19.2 seconds.
– But in the same period of time, the jogger will still be running and will have moved to a new location by: 9km/hr => 2.5m/s => 2.5 * 19.2 = 48m
To get to the new location at the speed of 12.5m/s will take the train:
48/12.5 = 3.84sec
In this additional time, the jogger will move forward by:
3.84 * 2.5 = 9.6m
at a speed of 12.5m/s, it will take the train less than a second to cover the additional 9.6m
If we add the distance the jogger will cover in 1 second to 9.6, it is still less than what the train can cover per second. let us see (9.6 + 2.5 = 12.1)
Therefore, the head of the train will pass the runner at approximately: 19.2 + 3.84 + 1 => 24.04 seconds.
For the train to completely pass the runner, it will need its whole length of 120m to be in front of the runner.
This will take an additional (9.6 + 2) seconds.
Therefore for the length of the train to be ahead of the runner it will take approx. 35.65 (24.04 + 9.6 + 2) seconds
( a ) Treatment
let the total work to be done =1
so a+b+c=1 (say)
then a and b are supposed to do 7/11 th of work
so c= 1- (7/11)
c=4/11
therefore c gets (4/11)*550
=200 is the answer
9 and 16
150 miles
30 days of earning =300 rs
No of days he was absent = x
Equating the abv
300 – 10 x – 2 x = 216
After solving for x you will get 7days
20- buy 15 books
15- buy 20 books
Original price is 20.
4.5
Initially, potatoes have 99% water by weight ; which means they have 1% solid non-water content.
1% of 100 kg = 1 kg
Now even when they dehydrate,this 1kg solid mass remains constant.
It is given that finally, 98% is water by weight , which implies that 2% is non-water solid.
This means 2% of total weight = 1 kg
Total weight *2/100 = 1 kg
Therefore, total weight finally = 50 kg.
When A runs 1000 meters, B runs 900 meters and when B runs 800 meters, C runs 700 meters.
Therefore, when B runs 900 meters, the distance that C runs = (900 x 700)/800 = 6300/8 = 787.5 meters.
So, in a race of 1000 meters, A beats C by (1000 – 787.5) = 212.5 meters to C.
So, in a race of 600 meters, the number of meters by Which A beats C = (600 x 212.5)/1000 = 127.5 meters.
12(1/3) = 4 so women = 4
==>men = 12-4 = 8
if team needs 20% of women then men Will be 80%
consider u want to hire “x” men
so,
(12+x)(80/100) = 8 + x
so, x= 8
I am Srilaxmi. I born and bought-up in WARANGAL. My father Agriculture cum politician and my Mom homemaker. I blessed with three brothers and one sister. My elder brother was married and working as a TA in MPDO office at Warangal. My first younger brother was also married and working with Sushee Infra Pvt Ltd as a Asset Manager at Hyderabad. Younger brother and sister are into their studies. Coming to me I completed my MBA from ICFAI university in 2008 and worked as a Audit assistant in accounting firm for two years. I had actively participated in bank audits i.e. is in CBI (Concurrent audit) and SBI(Statutory audit) during my services. Later I pursued CS Executive and attempted for five times then I give up to clear my M.Com. At present I was studying postal studies of CS Executive programme. My hobbies are reading books and listening to music.
Error is at 46. Correct one is 29+1=30
x+y+z
—– = 6800
3
x>=6400
6400 + y + z = 20400
y + z = 14000
to get the greatest of y and z, lets assume y = 6400
so, z = 7600
so ANS is 7600
Answer:
Since the car has met the person 20 minutes before hand, it has actually saved 10 mins of journey (to and fro)
since the man has started 1.30 hrs before and car has met him 10 mins before actual time he takes to reach daily is 1hr and 20 mins