The answer is A)
y1 = 62 Rs/kg
y2 = 72 Rs/kg
y = 64.5 Rs/kg
y2 – y1 = 10 Rs/kg
The distance between the y and y1 is
y – y1 = 64.5 – 62 = 2.5
x1 = (y – y1)/(y2 – y1) = 2.5/10 = 0.25
x2 = 1 – x1 = 1 – 0.25 = 0.75
The target price is calculated by the lever method.
x1 * y2 + x2 * y1 = 0.25 * 72 + 0.75 * 62.5 = 64.5
The ratio is of y1 to y2 is
0.75 : 0.25
Divide by both by 0.25
3 : 1
4
dividend=divisor*quotient+remainder
x=1000*(2*(110))+30
x=22000+30
x=22030
(x+2)+(x)+(x-2)
X+2+x+x-2=18
3x=18
X=6
The 3digit number is 864
ANSWER is ==> 1
1st step : 0.5
2nd step : 0.5+0.05 = 0.55
3rd step : 0.55+0.10 = 0.65
4th step : 0.65+0.15 = 0.8
5th step : 0.80+0.20 = 1.00
2, 4, 12, 48, 240, (…..)
C)1440
2*2=4
4*3=12
12*4=48
48*5=240
240*6=1440
(T-P)-(U-Q)-(V-R)-(W-S)
S Opposite is Q
U sits the P and Q
answer
R-R*d/100-5(1-d/100)
The last person covered 120.71 meters.
It is given that the platoon and the last person moved with
uniform speed. Also, they both moved for the identical
amount of time. Hence, the ratio of the distance they
covered – while person moving forward and backword – are
equal.
Let’s assume that when the last person reached the first
person, the platoon moved X meters forward.
Thus, while moving forward the last person moved (50+X)
meters whereas the platoon moved X meters.
Similarly, while moving back the last person moved [50-(50-
X)] X meters whereas the platoon moved (50-X) meters.
Now, as the ratios are equal,
(50+X)/X = X/(50-X)
(50+X)*(50-X) = X*X
Solving, X=35.355 meters
Thus, total distance covered by the last person
= (50+X) + X
= 2*X + 50
= 2*(35.355) + 50
= 120.71 meters
Note that at first glance, one might think that the total
distance covered by the last person is 100 meters, as he
ran the total lenght of the platoon (50 meters) twice.
TRUE, but that’s the relative distance covered by the last
person i.e. assuming that the platoon is stationary.
The formula to find number of diagonals (D) given total number of vertices or sides (N) is
N * (N – 3)
D = ———–
2
Using the formula, we get
1325 * 2 = N * (N – 3)
N2 – 3N – 2650 = 0
Solving the quadratic equation, we get N = 53 or -50
It is obvious that answer is 53 as number of vertices can not be negative.
Alternatively, you can derive the formula as triange has 0 diagonals, quadrangel has 2, pentagon has 5, hexagon has 9 and so on……
Hence the series is 0, 0, 0, 2, 5, 9, 14, …….. (as diagram with 1,2 or 3 vertices will have 0 diagonals).
Using the series one can arrive to the formula given above.
A. Rs 140
7+8+11=26
B: 7/26*520= 140
In a cube all the diagonal and sides are equal, we can go diagonally.