- Leibniz institute for catalysis General Aptitude Interview Questions
- Leibniz institute for catalysis Trainee Interview Questions
- Leibniz institute for catalysis Personal Questions round Interview Questions
- Leibniz institute for catalysis HR Interview Questions
- Leibniz institute for catalysis Lead Interview Questions
Let speed of stream be v mph
Then,
36/(10-v) = 1.5hr + 36/(10+v)
On solving, we get speed of stream as v = 2mph.
c
one cat kill one rat six minutes
so 1 cat kill 100 rat willbe needed 6*100=600minutes
then 100 rates kill 50minutes means then 600/50=12
so the answer is 12
30+32+34+36+38+40+42+44+46+48=390..
Soldier have to move 0.75 miles to West and then 0.375 miles to South to reach the camp.
How:-
Firstly soldier moving 1 mile to East from camp and then 1/2 miles= 0.50 miles to North .
Then it is moving 1/4 miles =0.25 miles to west
And then 1/8 miles =0.125 miles to South
Now we just have to count the difference and minus the value of camp to East with the value of North to west = 1mile – 0.25miles(1/4) = 0.75 miles
Same case with north and south = 0.50 miles(1/2) – 0.125 miles(1/8) = 0.375 miles
Hence proves to return camp the soldier have to move 0.75 miles to west and 0.375 miles to south
Joe is fencing in a square area of 576 square feet.
Fence posts, which are needed every three feet, cost 32.00 each.
The fencing cost 4.50 per foot. What is the total cost of the fencing materials?
Solution:-
Area of Square is 576 sq ft.
so, the length of side = root(576) = 24 ft
Since the fencing would be done on the perimeter, we would need that
formula is 4*side = 96 ft.
Number of Fence post needed = 96/3 = 32
1 Fence post cost = 32
32 Fence Post cost = 32 * 32 = 1024
Fencing cost = Perimeter * fencing cost = 96 * 4.5 = 432
Total Cost = 432 + 1024 = 1456
8days
Total inversement =20000
Arun and vinay =40% ,40%
Kamal =20%
8 month gain = 4005
Arun and vinay share of 6 months=1201.5
Kamal share of 6 month = 600.75
Now Arun left, then remaining 2 month’s profits =1001.25
In this case kamal have 33.3% and vinay have remaining percentage of 1001.25
33.3% of 1001.25 is 333.4
Now, total share of kamal is 600.75+333.4=934.16
mausi
Data inadequate
Answer:270
Explanation: Formula is SI= P*R*T/100
Where P is principal amount
R is Rate
T is Time
So, SI= 500*6*9/100
i.e SI= 27000/100
SI= 270
From the first statement
Speed=distance/time
=>240/24=10m/s
so speed=10m/s
From the second statement
distance=length of the platform+length of the train=650+240=890m
Time=distance/speed
here, the speed of the train is already calculated
=>890/10=89s
So the time taken by the train to cross the platform is 89 seconds