Great Learning is a leading educational technology company dedicated to transforming careers and empowering professionals through high-quality online learning experiences. With a commitment to providing accessible and effective education, Great Learning offers a wide range of courses in emerging technologies such as data science, artificial intelligence, machine learning, cloud computing, cybersecurity, and digital marketing.
What sets Great Learning apart is its focus on practical, hands-on learning experiences that enable students to apply their knowledge directly to real-world challenges. Through a combination of expert-led instruction, interactive assignments, and industry-relevant projects, learners gain valuable skills that are in high demand in today's job market.
The company's learning platform is designed to be flexible and convenient, allowing students to study at their own pace from anywhere in the world. Additionally, Great Learning provides personalized support to help students succeed, including mentorship from industry professionals, career counseling services, and networking opportunities.
C
Answer: 450
Explanation:
10 * 150 = 1500
3 * 100 + 5 * 150 = 1050
1500 – 1050 = 450
144
1
Triveni Sangam of the river
Ganga, Yamuna, and Saraswati at Allahabad.
None
1896172
Joe is fencing in a square area of 576 square feet.
Fence posts, which are needed every three feet, cost 32.00 each.
The fencing cost 4.50 per foot. What is the total cost of the fencing materials?
Solution:-
Area of Square is 576 sq ft.
so, the length of side = root(576) = 24 ft
Since the fencing would be done on the perimeter, we would need that
formula is 4*side = 96 ft.
Number of Fence post needed = 96/3 = 32
1 Fence post cost = 32
32 Fence Post cost = 32 * 32 = 1024
Fencing cost = Perimeter * fencing cost = 96 * 4.5 = 432
Total Cost = 432 + 1024 = 1456
5m/sec
let first digit be ‘X’
then 5th digit is ‘3X’
let 2nd digit be ‘Y’
then 3rd digit is ‘Y-3’
and 4th digit is ‘Y+4’
then the no is ‘(X)(Y)(Y-3)(Y+4)(3X)’
from the above we can say 3X<=9
so X<=3 and any of the digit in the number is <=9
and also given that 3 pairs sum is 11...
so make trial and error..
if X=1...any of the no is 10 which is wrong trial....
if X=2...then let Y+4=9 ==> Y=5
then no is 25296
first pair 2+9=11
second pair 2+9=11
third pair 5+6=11
now the answer is 25296
So we consider the 2nd statement first. We can form an equation out of it.
14x-6=13y+3=9z+3
Using this, we can understand that the multiple of 14 and the multiple of 13 and 9 must have a difference of 9. The easiest way to ensure that is multiplying it by 9
14*9=126
13*9=117
If the 5th farmer gives 3 apples to the 4th farmer, they would have 123 and 120 apples respectively. However, we also know that the 2nd farmer has 117 apples (13*9=117, and this is a multiple of 9) if the 5th farmer gives 3 apples too the 2nd farmer, the 3rd, 4th and 5th farmers would have 120 apples each.
Now that we got 120, we should check if the first part of the question makes sense along with it. The equation would be
7a+1=11b-1=120
We know that 11*11=121 and 7*17=119. When we add 1 to 119 and subtract 1 from 121, we get 120 for each. In this way, all the farmers have 120 apples each.
Therefore, the 3rd farmer had a yield of 11 per tree and the 4th farmer had a yield of 9 per tree.
Alice — 3844
Liu —30976
3000
3
avg of 10nos.=23==>23*10=230
if each no increased by 4 ==> 4*10=40
then new avg is giveen by : 230+40=270
270/10=27
hence the new avg =27