Let the number be x.
So x-2 =15/x, or
x^2–2x-15=0, or
(x-5)(x+3)=0
Hence x = 5 or -3.
Check: When x=5, 5–2=3 which is 15/5=3.
When x=-3, -3–2=-5 which is 15/-3=-5.
The number is 5 or -3.
2, 6, 12, 20, 30, 42, 56, (…..)
Difference between 2 and 6 is = 4
Difference between 6 and 12 is = 6
Difference between 12 and 20 is = 8
Difference between 20 and 30 is = 10
Difference between 30 and 42 is = 12
Difference between 42 and 56 is = 14
So ne number will be with 16 Difference i .e 72
Therefore Answer will be 72
avg sal of 3 is $950
first person earns=$1150
second person earns=$650
let thirdperson =x
avg=(1150+650+x)/3
950*3=1800+x
x=2850-1800
x=$1050
c
=36*84/ lcm
= 36 * 84 / (12 * 3 * 7 )
HCF= 12
Example 1:
Assign, A=20, B=10, C=5, D=5(Because C is equal to D as
given), E=1.
A/B = 20/10 = 2. So A/B = 2
A/C = 20/5 = 4. So A/C = 4
A/E = 20/1 = 20. So A/E = 20
Therefore “A/E is Greatest”
Example 2:
Assign, A=100, B=50, C=20, D=20(Because C is equal to D as
given), E=10.
A/B = 100/50 = 2. So A/B = 2
A/C = 100/20 = 5. So A/C = 5
A/E = 100/10 = 10. So A/E = 10
Therefore “A/E is Greatest”
Answer: 4200
Explanation:
15:25 => 3:5
9600*10/100 = 960
9600 – 960 = 8640
8640*3/8 = 3240 + 960
= 4200
Let Suvarna, Tara, Uma and Vibha be S,T,U,V respectively
initially in the beginning each persons share be
V = x U = y T = z
S = w = (x+y+z+32) Reason: She has to double others share, so she should have each and everyone’s share and still should be left out with 32
after 1st Round of game
S loses and is out with 32 and doubles the others share
V = 2x U = 2y T = 2z
After 2nd Round of game
T loses and is out with 32 and doubles the others share
V = 4x U = 4y
This means T had 2z = 2x + 2y + 32
After 3rd round of game
U looses and is out with 32 and doubles others share
V = 8x
This means U initially has 4y = 4x + 32
In the end V = 8x = 32
Solving this we get x = 4, y = 12, z = 32 and w = 80
There fore Suvarna had highest share in the beginning
D
ans: none
let it may be any number the square cant end in 8
Perimeter of semi circular = πr+2r
Where r is radius , π = 22/7
πr+2r= 144 (given)
(22/7)r +2r = 144
22r+14r = 144*7 (multiply both sides by 7)
36r = 144*7
r= 144*7/36 = 28
radius =28 cm
Area =( 1/2)πr^2
Area=( 1/2 )*(22/7)*28*28
= 1232cm^2
Ans : area is 1232 cm^2
– While the train is moving, the jogger will also be running in the same direction.
– for the head(engine) of the train to get to the current position of the jogger 240m away, it will take:
45km/hr => 12.5m/s => 240/12.5 = 19.2 seconds.
– But in the same period of time, the jogger will still be running and will have moved to a new location by: 9km/hr => 2.5m/s => 2.5 * 19.2 = 48m
To get to the new location at the speed of 12.5m/s will take the train:
48/12.5 = 3.84sec
In this additional time, the jogger will move forward by:
3.84 * 2.5 = 9.6m
at a speed of 12.5m/s, it will take the train less than a second to cover the additional 9.6m
If we add the distance the jogger will cover in 1 second to 9.6, it is still less than what the train can cover per second. let us see (9.6 + 2.5 = 12.1)
Therefore, the head of the train will pass the runner at approximately: 19.2 + 3.84 + 1 => 24.04 seconds.
For the train to completely pass the runner, it will need its whole length of 120m to be in front of the runner.
This will take an additional (9.6 + 2) seconds.
Therefore for the length of the train to be ahead of the runner it will take approx. 35.65 (24.04 + 9.6 + 2) seconds