From the first statement
Speed=distance/time
=>240/24=10m/s
so speed=10m/s
From the second statement
distance=length of the platform+length of the train=650+240=890m
Time=distance/speed
here, the speed of the train is already calculated
=>890/10=89s
So the time taken by the train to cross the platform is 89 seconds
40 km avrege speed
a
Let the number be 10Y+X
(10Y+X)/2 = (10X+Y)/3+6
(10Y+X)(1/2-1/3) = 6
10Y+X = 36
Therefore, sum of the digits = 3+6 = 9
Ans: 9
10000
one-legged =5% of 10000=500
remaining=10000-500=9500
barefooted=9500/2=4750
remaining people= 9500-4750=4750
hence required number of shoes= 4750*2+500*1=100005% of 10000 = 500 one legged
9500 / 2 = 4750 bare foot
minium no of shoes = 4750*2 + 500*1 = 10000
value remains same
300%
Actually
carrots=> $12
celery => $3
Balls- B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9.
Group1 – (B1, B2, B3), Group2 – (B4, B5, B6), Group3 – (B7, B8, B9)
Now weigh any two groups. Group1 on left side of the scale and Group2 on the right side.
When weighing scale tilts left – Group1 has a heavy ball or right – Group2 has a heavy ball or balanced – Group3 has a heavy ball.
Lets assume Group 1 has a heavy ball.
Now weigh any two balls from Group1. B1 on left side of the scale and B2 on right side.
When weighing scale tilts left – B1 is the heavy or tilts right – B2 is the heavy or balanced – B3 is the heavy.
Y
Answer: 3121 gold coins
Let total no of coins be M
Let the disbursement D to each son:
D1 = 1 + (M – 1)/5 = (M + 4)/5
D2 = 1 + ( M – D1 -1)/5 = (D1) * 4/5
D3= (D2) * 4/5
D4= (D3) * 4/5
D5= (D4) * 4/5
Total disbursements to sons=
= ∑D= (M+4)*1/5[ 1+4/5+(4/5)(4/5)+ (4/5)(4/5)(4/5)+(4/5)(4/5)(4/5)(4/5) ]
= (2101/3125)*(M+4)
Thus balance left for daughters =M-{(2101/3125)*(M+4)}
=(1024M-8404)/3125
This balance should be a positive integer ( assuming M and all disbursements are full coins )
Thus 1024M-8404 should be a multiple of 3125….so….
1024M – 8404 = N*3125 where N is an integer
Using Python code:
n=int(input(“Enter num n: “))
X=int()
a=int()
a=0
X=’ ‘
for a in range(0,n+1):
a=a+1
X= (3125*a + 8404)/1024
if (3125*a + 8404)% 1024== 0:
print(X,a)
Enter num n: 10000
3121.0 1020
6246.0 2044
9371.0 3068
12496.0 4092
15621.0 5116
18746.0 6140
21871.0 7164
24996.0 8188
28121.0 9212
We get minimum value of N = 1021 and M = 3121 gold coins
option c is the answer
as
1/2 for household
1/4 for rent
1/5 for travel
remaining for deposit in bank(i.e) 1/2+1/4+1/5=19/20 ; 1-19/20=1/20
so 1/20 for deposit
1/20(x)=50
hence x=1000
option c is the answer
How breadth is 19.84..?
Apply Pythagoras therom,
a^2+b^2=c^2,
Lets Assume
c is hypotenuse or diagonal,
a is length or opposite side,
b is breadth or adjacent side,
Then,
256+b^2=400
b^2=144
b=12,
So the breadth is 12 cm