- Apex actsoft technologies pvt ltd. General Aptitude Interview Questions
- Apex actsoft technologies pvt ltd. Trainee Interview Questions
- Apex actsoft technologies pvt ltd. Personal Questions round Interview Questions
- Apex actsoft technologies pvt ltd. HR Interview Questions
- Apex actsoft technologies pvt ltd. Lead Interview Questions
2:1
original cost is 100^2 / (100^2 – p^2) Rs
let the no be x
then given that the difference between the number and 3/5th
of the number is 50
therefor , x-3/5x=50
2x=250
x=125 is the answer
16
Answer: 450
Explanation:
10 * 150 = 1500
3 * 100 + 5 * 150 = 1050
1500 – 1050 = 450
let no of boys in group is = x
then total sum = 30 * x
after joining one more boys with a weight of 35 kg the total sum is = 30x + 35
after joining the new student the weight will increase 1 kg
so total sum
30x + 35 = 31(x+1)
x = 4
3hour 45 min = 13500 sec
In 1 sec he covers = 12 m
In 13500 sec he covers = 12×13500 m = (12×13500)/1000 km = 162 km
Ans : 162 km
1/x=1/5+1/10+1/30=lcm is 30.
->30/5=6
->30/10=3
->30/30=1
1/x=6+3+1=10
1/x=10/30=1/3=x=3
Ans is 3 hr.
16 chapatis* 6 Rs= 96
5 plates of rice * 45 Rs = 225
7 plates of mixed vegetable * 70 Rs = 490
6 ice-cream * ??
The amount that Alok paid the cashier was Rs.961
96+225+490 = 811
961-811= 150
150/6 = 25
The cost of each ice-cream cup is 25 .Rs
A control using ActiveX technologies. An ActiveX control
can be automatically downloaded and executed by a Web
browser. ActiveX is not a programming language, but rather
a set of rules for how applications should share
information. Programmers can develop ActiveX controls in a
variety of languages, including C, C++, Visual Basic, and
Java.
Six men can at a time put mangala sutra (marriage) to their
spouses where six women cant do
Answer: 66.67 km approx.
Solution:
Let the first train A move at u km/h.
Let the second train B move at v km/h.
Let the distance between two trains be d km
Let the speed of bee be b km/h
Therefore, the time taken by trains to collide = d/(u+v)
Now putting all the known values into the above equation, we get,
u = 50 km/hr
v = 70 km/hr
d = 100 km
b = 80 km/hr
Therfore, the total distance travelled by bee
= b*d/(u+v)
= 80 * 100/(50+70)
= 66.67 km (approx)
35000