Answer: 4200
Explanation:
15:25 => 3:5
9600*10/100 = 960
9600 – 960 = 8640
8640*3/8 = 3240 + 960
= 4200
1. 1g
2. 3g with 1g counter
3. 3g
4. 3g plus 1g
5. 3g plus 1 g plus 1g weighed medicine
6. 9g with 3g counter
7. 9g with 1g of counter and 1g weighed medicine
8. 9g with 1g counter
9. 9g
10. 9g plus 1g
11. 9g plus 3g with 1g on counter
12. 9g plus 3g
13. All 3 weights on one side.
Let the number of males be given the name M.
Let the number of females be given the name F.
If 15 females are absent, then M will be twice that of
present females.
This means that M = 2 * (F – 15)
M = 2 * F – 30.
or 2 * F – M = 30.
Now if in addition to the 15 females being absent, we also
have 45 males being absent,
then this gives the equation,
(F – 15) = 5 * (M – 45)
which simplifies to
F – 15 = 5 * M – 225
5 * M – F = 210
Pulling the equations together, we get
5 * M – F = 210
-M + 2 * F = 30
Multiply the first equation by 2, and keep the second
equation as is.
10 * M – 2 * F = 420
– M + 2 * F = 30
Add the equations.
9 * M = 450
M = 50
Verify answer.
Calculate F
from – M + 2 * F = 30
-50 + 2 * F = 30
2 * F = 30 + 50
F = 40.
If 15 females are absent, then number of males will be twice
that of females.
40 – 15 = 25.
50 = 2 * 25. Confirmed.
If also 45 males were absent, then female strength would be
5 times that of males.
Female strength is 25 due to the 15 females being absent.
50 – 45 = 5.
25 = 5 * 5. Confirmed.
Out of 10 persons, 4 are graduates; so, (10 – 4) = 6 are under-graduates.
If there is no restriction, any three can be chosen from the ten in (10C3) = 120 ways.
Now, if all three chosen are under-graduates; it can take place in (6C3) = 20 ways.
Therefore, the probability that there will be no graduate among the three chosen = (20 / 120) = (1 / 6).
Therefore, the probability that there will be at least one graduate among the three chosen = {1 – (1 / 6)} = (5 / 6) = 0.8333.
these components can be used to add specialized
functionality, such as animation or pop-up menus, to Web
pages, desktop applications, and software development tools.
25
94
option B
TCPEOSPR
a printer produced 176400 lines in 420 minutes
it produces 176400/420 lines per minute = 420
answer is : 420 lines per minutes
When A runs 1000 meters, B runs 900 meters and when B runs 800 meters, C runs 700 meters.
Therefore, when B runs 900 meters, the distance that C runs = (900 x 700)/800 = 6300/8 = 787.5 meters.
So, in a race of 1000 meters, A beats C by (1000 – 787.5) = 212.5 meters to C.
So, in a race of 600 meters, the number of meters by Which A beats C = (600 x 212.5)/1000 = 127.5 meters.
24
cut a sphere in all 3 axis with center point as common point
of all axis.
u would be getting 2 lines and an arc
in other words
sphere is cut into 3 cuts in x,y,z directions
it is only similar
es, of course, there are a lot of people who start their careers with small things but after a few years, they grow themselves and get into better places. All you have to do is learn the skills of your desired domain while working on the other part and then use that to get a job in your desired place.
For example, consider you are an engineer and worked in a firm where you worked as a sales executive but you want to work as an IT professional in any IT firm then while working as a sales executive you can try to learn some coding languages like C or Java and after getting a good command on that you can apply for a job of developer or any IT professional. The only disadvantage is that your sales experience will have nothing to contribute to your IT job so you’ll be hired and paid as a fresher only.
I hope this helps you.