- 911 restoration - water, fire and mold damage restoration General Aptitude Interview Questions
- 911 restoration - water, fire and mold damage restoration Trainee Interview Questions
- 911 restoration - water, fire and mold damage restoration Personal Questions round Interview Questions
- 911 restoration - water, fire and mold damage restoration HR Interview Questions
- 911 restoration - water, fire and mold damage restoration Lead Interview Questions
Sum of all numbers in series= 870 (I.e 312+162+132+142+122)
Average=sum of numbers/count of numbers
Average= 870/5
= 174
3600 sec in 1 hr.. 1000 M in 1 km so to covert m/s to km /hr you multiply the value with (3000/1000) .. so 3000 divided by 1000 will give you 18/5 it’s like constant value.. to convert m/s to km/ hr we can use this 18/5.. hope you understand
When none of the digits are repeated:
The hundred’s place can be filled by any of the digits: 2, 3, 5, 6, 7 or 8 except the one which has already been used at the thousand’s place, so it can be filled in 5 ways.
Similarly tens’ place can be filled in 4 ways: only those 4 numbers which have not been use either at hundred’s or thousand’s place.
Unit’s place can be filled in only 3 ways. So, total number of nos. Possible =4×5×4×3= 240
444km
Since the speed diff is 5km/h
It takes 12 hrs to cover 60 extra kms
Therefore in 12 hrs the total dist covered is
Relative speed×time=(21+16)×12=444 kms
31
cos
434-403=31
465-434=31
10.66 kmph
divisible by 8 – 124
” 12 – 83
” both – 41
124 + 83 – 41 = 166
999 – 166 = 833
ans is 833…..
150
So we consider the 2nd statement first. We can form an equation out of it.
14x-6=13y+3=9z+3
Using this, we can understand that the multiple of 14 and the multiple of 13 and 9 must have a difference of 9. The easiest way to ensure that is multiplying it by 9
14*9=126
13*9=117
If the 5th farmer gives 3 apples to the 4th farmer, they would have 123 and 120 apples respectively. However, we also know that the 2nd farmer has 117 apples (13*9=117, and this is a multiple of 9) if the 5th farmer gives 3 apples too the 2nd farmer, the 3rd, 4th and 5th farmers would have 120 apples each.
Now that we got 120, we should check if the first part of the question makes sense along with it. The equation would be
7a+1=11b-1=120
We know that 11*11=121 and 7*17=119. When we add 1 to 119 and subtract 1 from 121, we get 120 for each. In this way, all the farmers have 120 apples each.
Therefore, the 3rd farmer had a yield of 11 per tree and the 4th farmer had a yield of 9 per tree.
Let the age of the man be x
Then age of his son becomes (x−24)
2 years later from now,
Age of man will be = x+2
and age of his son will be =(x−24+2)=x−22
According to question,
2(x−22)=x+2
i.e., 2x−44=x+2
i.e., x=46
Therefore ,
Present age of man=46 years
And present age of his son =46−24=22 years
slower train – 48 kmph = 40/3 m/s
say faster train, v m/s
therefore, {v-(40/3)}*180 = 600, => v= 60 kmph
ANSWER is ==> 1
1st step : 0.5
2nd step : 0.5+0.05 = 0.55
3rd step : 0.55+0.10 = 0.65
4th step : 0.65+0.15 = 0.8
5th step : 0.80+0.20 = 1.00