80
120 (5×4!)
25
10000
one-legged =5% of 10000=500
remaining=10000-500=9500
barefooted=9500/2=4750
remaining people= 9500-4750=4750
hence required number of shoes= 4750*2+500*1=100005% of 10000 = 500 one legged
9500 / 2 = 4750 bare foot
minium no of shoes = 4750*2 + 500*1 = 10000
I’m interested in this job because I can see that, in this role, my skills could help solve this problem within your company. I also see an opportunity for me to learn and grow these skills, so we both would benefit personally, professionally, and financially.
1, 1, 2, 6, 24, 96, 720
C. 96
Use 3pt. Formula
( (x-x1)/(x2-x1) )=( (y-y1)/(y2-y1) )
We get 150
“RAW”:
RAW IS AN INDIAN INTILLIGENCE WING.
“RESEARCH AND ANALYSIS WING”
Let the number be X,
Instead of dividing the number by 10, i.e.,X*10.
he got the result as 100,
so, (X*10)=100
X=100/10
X=10.
BUt he has to divide X by 10,
so, X/10=10/10=1.
obviously the answer is 1.
suppose
pipe:
A -30 hours A’s effeciency (60/30) =2
60( lcm of 30 and 20)
B- 20 hours B’s effeciency (60/20)=3
time taken by both to fill = 60/5 =12 as given in question (effeciencies of both a+b =2+3=5)
time taken by faster pipe i.e b = 60/3 =20
Soldier have to move 0.75 miles to West and then 0.375 miles to South to reach the camp.
How:-
Firstly soldier moving 1 mile to East from camp and then 1/2 miles= 0.50 miles to North .
Then it is moving 1/4 miles =0.25 miles to west
And then 1/8 miles =0.125 miles to South
Now we just have to count the difference and minus the value of camp to East with the value of North to west = 1mile – 0.25miles(1/4) = 0.75 miles
Same case with north and south = 0.50 miles(1/2) – 0.125 miles(1/8) = 0.375 miles
Hence proves to return camp the soldier have to move 0.75 miles to west and 0.375 miles to south
Because 2 daughter should have same age