Ques:- The tens digit of a two-digit number is two more than its unit digit. The two-digit number is 7 times the sum of the digits. Find the units digits?
Recent Answer : Added by Jay On 2022-08-14 16:35:32:
31
Ques:- 12% of 5000 = ?
A. 600
B. 620
C. 680
D. 720
Recent Answer : Added by Virendra Singh On 2021-12-13 17:58:45:
1%=50
12%=600
Ques:- 10 camels cost as much as 24 horses, 16 horses cost as much as 4 oxen and 6 oxen as much as 4 elephants. If the cost of 10 elephants is Rs.170000, find the cost of a camel?
Recent Answer : Added by Admin On 2022-09-29 15:16:53:
10 Camels = 68000
Ques:- Why you left your last job?
Ques:- in a mixture R is 2 parts and S is 1 part. In order to make S to 25% of the mixture how r is needed ? give the steps plz…..
Recent Answer : Added by Admin On 2020-05-17 12:04:05:
Its very simple..
consider the fraction of s in the mixture = 1/3
So if we add one more R the the fraction wil be = 1/4
Automaticaly S becomes 25% of the mixture
Ques:- DEFINE MYSELF
Ques:- Ratio between two numbers is 3: 4 and their sum is 420. What is the smaller number?
Recent Answer : Added by DHARANI R On 2021-08-26 16:05:51:
3:4
3x:4x
3x+4x=420
7x=420
x=60
smaller number=3(60)=180.
Ques:- If MADRAS can be written as ARSARS, how can ARKONAM be written in that code ?
Ques:- Sides of a rectangular park are in the ratio 3: 2 and its area is 3750 sq m, the cost of fencing it at 50 ps per meter is?
Recent Answer : Added by admin On 2022-08-14 16:46:38:
1875
Ques:- A train 125 m long passes a man, running at 5 km/hr in the same direction in which the train is going, in 10 seconds. What is the speed of the train ?
Recent Answer : Added by Swaleh Mohamed On 2022-08-14 16:45:53:
Length of train = 125Mtrs
Speed of man = 5Km/Hr
=(5*1000)/(1*3600)
=1.4M/s
Time taken for train to pass = 10s
Spd = D/T
Total Distance (Man distance+ Train Length)
#Distance covered by Man in 10s
D=Spd*T
= (1.4M/s*10s)
= 14Mtrs
#Train length = 125Mtrs
Total D = 14Mtrs + 125Mtrs
= 139Mtrs
Time taken = 10s
Sp = D/t
=139M/10s
=13.9M/s
Ques:- Have you considered starting your own business?
Ques:- Rs.8000 become Rs.9261 in a certain interval of time at the rate of 5% per annum of C.I. Find the time?
Ques:- How do you feel about being told that you are doing something wrong?
Ques:- What if you did’nt get any growth in our company even working for 3 or 4 years.
Ques:- A certain sum amounts to Rs.1725 in 3 years and Rs.1875 in 5 years. Evaluate the rate % per annum?
Recent Answer : Added by Admin On 2022-09-29 17:01:21:
A certain sum amounts to Rs. 1725 in 3 years
and amounts to Rs.1875 in 5 years
so interest of 2 years = 1875 -1725
= 150
so interest of 1 year = 75
so interest of 3 years = 75 × 3 =225 rs
so , Principal = Amount – SI
= 1725 – 225
= 1500 rs
now ,
S.I. = P × N × R /100
75 = 1500 × 1 × R /100
R = 75 / 15
R = 5%
Ques:- How would you bring in Improvements to the Business?
Ques:- 15 people entered a theater before Sujit. 7 people entered the theater between Sujit and Suraj and 20 people entered the theater after Suraj. If Suraj entered the theater before Sujit then how many people are there in the theater?
Ques:- A thief goes away with a SANTRO car at a speed of 40 kmph. The theft has been discovered after half an hour and the owner sets off in a bike at 50 kmph when will the owner over take the thief from the start?
Recent Answer : Added by VENKATESWARAN MANIVANNAN On 2022-03-19 16:02:19:
In 30 mins- Thief – 20km, Owner – 0km
In 1hr – Thief – 40km, Owner – 25km
In 1.5hrs – Thief – 60km, Owner – 50km
In 2hrs – Thief – 80km, Owner – 75km
In 2.5hrs – Thief – 100km, Owner – 100km
Answer: In 2.5 hours the owner would have overtaken the Theif
Ques:- About convenience?
Ques:- Are you applying for other jobs? Do you have any other offer in hand?
Ques:- Find out the wrong number in the series:
4, 5, 15, 49, 201, 1011, 6073
A. 5
B. 15
C. 49
D. 201
Recent Answer : Added by bing chilling On 2022-01-19 15:38:42:
Correct option is A)
2nd term =(1stterm×1+2)=(4×1+2)=6
3rd term =(2ndterm×2+3)=(6×2+3)=15
4th term =(3rdterm×3+4)=(15×3+4)=49
5th term =(4thterm×4+5)=(49×4+5)=201 and so on
∴5 is wrong.
Ques:- What do you think your existing boss will rate you on a scale of 1-10
Ques:- the total expense of boarding house are partly fixed and partly variable.the charge is rs 70 per head when there are 25 boarders and rs 60 when there are 50 boarders.find charge per head when there are 100 boarders
Recent Answer : Added by Admin On 2020-05-17 12:05:18:
55
Ques:- If a=2/3b , b=2/3c, and c=2/3d what part of d is b/(a) 8/27(b) 4/9(c) 2/3(d) 75%(e) 4/3
Ques:- Open universities are generally known for imparting :
A. elitist education
B. specialised education
C. distance education
D. general education
Ques:- How many companies from India found place in ?Global-500? list ?
Ques:- Which is the most unforgettable movement in your life?
Ques:- How do you respond to change?
Ques:- What is the power of 2?optionsa.2068b.2048c.2668please explain the concept behind this.It can be asked interms of power 3,4 etc.
Ques:- How long does a train 110 m long running at the speed of 72 km/hr takes to cross a bridge 132 m length?
Recent Answer : Added by AP On 2023-03-15 12:25:11:
Total distance to cover = 132 +110 = 242m
Speed = 72kn/hr = 20m/s
time = 242/20 = 12.1 sec.
31