- Ministry of Information and Broadcasting General Aptitude Interview Questions
- Ministry of Information and Broadcasting Trainee Interview Questions
- Ministry of Information and Broadcasting Personal Questions round Interview Questions
- Ministry of Information and Broadcasting HR Interview Questions
- Ministry of Information and Broadcasting Lead Interview Questions
15
10000
one-legged =5% of 10000=500
remaining=10000-500=9500
barefooted=9500/2=4750
remaining people= 9500-4750=4750
hence required number of shoes= 4750*2+500*1=100005% of 10000 = 500 one legged
9500 / 2 = 4750 bare foot
minium no of shoes = 4750*2 + 500*1 = 10000
CITOXE
Here is the solution to the given version of the puzzle (9 balls, one is heavier, need to identify oddball), where we label the balls A, B, …, I:
1. Weigh ABC versus DEF.
Scenario a: If these (1) balance, then we know the oddball is one of G, H, I.
2. Weigh G versus H.
Scenario a.i: If these (2) balance, the oddball is I.
Scenario a.ii: If these (2) do not balance, the heavier one is the oddball.
Scenario b: If these (1) do not balance, then the oddball is on the heavier side. For simplicity, assume the ABC side is heavier, so the oddball is one of A, B, C.
2. Weigh A versus B.
Scenario b.i: If these (2) balance, the oddball is C.
Scenario b.ii: If these (2) do not balance, the heavier one is the oddball.
answer is maximum of 2.
Let the number be 10Y+X
(10Y+X)/2 = (10X+Y)/3+6
(10Y+X)(1/2-1/3) = 6
10Y+X = 36
Therefore, sum of the digits = 3+6 = 9
Ans: 9
I think it’s none of these because Sunita is the grandmother of Renu so that makes the girl her mother in law ?
7:3
there will be no banana left
no combinations is there because a number divisible by 36
also divisible by its divisors anu.sum of 4 digits=20,whis
is not multiple of 3.so it is cannot divisible by 3
Soldier have to move 0.75 miles to West and then 0.375 miles to South to reach the camp.
How:-
Firstly soldier moving 1 mile to East from camp and then 1/2 miles= 0.50 miles to North .
Then it is moving 1/4 miles =0.25 miles to west
And then 1/8 miles =0.125 miles to South
Now we just have to count the difference and minus the value of camp to East with the value of North to west = 1mile – 0.25miles(1/4) = 0.75 miles
Same case with north and south = 0.50 miles(1/2) – 0.125 miles(1/8) = 0.375 miles
Hence proves to return camp the soldier have to move 0.75 miles to west and 0.375 miles to south
430
5x5x6 = 150 cube
150 – 20( corner cube) = 130 cube
130 x 3 (side remaining) = 390
20 x 2 (side remaining) = 40
total side remaining = 390 + 40 = 430
4:3
A—–>B (first train)
B——>A(second train)
A/B=Srureroot((time to B)/(time to A))