1 ball – 4 runs (1st batter – 94+4=98)
2 ball – 3 runs and one run is short run during running between the wicket (1st batter- 98+3-1 =100)and strike changes for 2nd batter
3 ball – 6 runs ( 2nd batter 94+6=100)
740
1st gets 15 RS less than average
4x+60=s
x=(s-60)/4 = s/4-15
s/4 is average
1st gets 15 RS less than average
Sum of all numbers in series= 870 (I.e 312+162+132+142+122)
Average=sum of numbers/count of numbers
Average= 870/5
= 174
Day = Night
White = Black
2* pi* r ( h + r )
r=3cm
h=7cm
2 * 22/7 *7 ( 10 ) = 440 sq cm
Ans. 175
Relative speed in m/s=40-22=18X5/18=5m/s
Total distance=125+x m
T=1min=60 s
D=sXt
125+x=5X60
x=175
30
A control using ActiveX technologies. An ActiveX control
can be automatically downloaded and executed by a Web
browser. ActiveX is not a programming language, but rather
a set of rules for how applications should share
information. Programmers can develop ActiveX controls in a
variety of languages, including C, C++, Visual Basic, and
Java.
both a and b is correct
56.25%
10000
one-legged =5% of 10000=500
remaining=10000-500=9500
barefooted=9500/2=4750
remaining people= 9500-4750=4750
hence required number of shoes= 4750*2+500*1=100005% of 10000 = 500 one legged
9500 / 2 = 4750 bare foot
minium no of shoes = 4750*2 + 500*1 = 10000
30.5
Answer: 3121 gold coins
Let total no of coins be M
Let the disbursement D to each son:
D1 = 1 + (M – 1)/5 = (M + 4)/5
D2 = 1 + ( M – D1 -1)/5 = (D1) * 4/5
D3= (D2) * 4/5
D4= (D3) * 4/5
D5= (D4) * 4/5
Total disbursements to sons=
= ∑D= (M+4)*1/5[ 1+4/5+(4/5)(4/5)+ (4/5)(4/5)(4/5)+(4/5)(4/5)(4/5)(4/5) ]
= (2101/3125)*(M+4)
Thus balance left for daughters =M-{(2101/3125)*(M+4)}
=(1024M-8404)/3125
This balance should be a positive integer ( assuming M and all disbursements are full coins )
Thus 1024M-8404 should be a multiple of 3125….so….
1024M – 8404 = N*3125 where N is an integer
Using Python code:
n=int(input(“Enter num n: “))
X=int()
a=int()
a=0
X=’ ‘
for a in range(0,n+1):
a=a+1
X= (3125*a + 8404)/1024
if (3125*a + 8404)% 1024== 0:
print(X,a)
Enter num n: 10000
3121.0 1020
6246.0 2044
9371.0 3068
12496.0 4092
15621.0 5116
18746.0 6140
21871.0 7164
24996.0 8188
28121.0 9212
We get minimum value of N = 1021 and M = 3121 gold coins
CORRECT ANS : B
Calculation:
⇒ If 1000 divided by 112, the remainder is 104. ⇒ 112 – 104 = 8 ⇒ If 8 is added to 1000 it will become the smallest four-digit number and a multiple of 112. ⇒ 1000 + 8 = 1008 ∴ The required result will be 1008.
total distance to travel the end of the train = 360 + 140 = 500 m
speed of train 45000m/60min = 750m/min or 750m/60sec
(500m*60sec)/750m=40sec the time will take to pass
B. 32%
1056/(2*pi*r)=1056/(2*3.14*14)=1059/88 =12 revolution