3, 5, 7, 12, 17, 19
When A runs 1000 meters, B runs 900 meters and when B runs 800 meters, C runs 700 meters.
Therefore, when B runs 900 meters, the distance that C runs = (900 x 700)/800 = 6300/8 = 787.5 meters.
So, in a race of 1000 meters, A beats C by (1000 – 787.5) = 212.5 meters to C.
So, in a race of 600 meters, the number of meters by Which A beats C = (600 x 212.5)/1000 = 127.5 meters.
4/9
1
6=1x2x3
24=2x3x4
60=3x4x5
120=4x5x6
210=5x6x7
336=6x7x8
Diagonal of square=1.414* a, where a is side of square.
ans=1.414*20
ans=28.28
A. Rs 140
7+8+11=26
B: 7/26*520= 140
Number of persons between Vijay and Jack = 48 – (14 + 17) = 17.
Now, Mary lies in middle of these 17 persons i.e. at the eight position.
So, number of persons between Viji and mary = 7.
First write equations from info:
(A) (Mon + Tue + Wed)/3 = 111 Rearrange as ——–> Tue + Wed = 111 – Mon
(B) (Tue + Wed + Thu)/3 =102 Rearrange as ——–> Tue + Wed = 102 – Thu
(C) Thu = 0.8(Mon)
Substitute equation C into B:
(B) Tue + Wed = 102 – 0.8(Mon)
At this point I changed the values for clearer algebra:
Mon = x
Tue + Wed = y
Re-write equations A & B with new values:
(A) y = 111 – x
(B) y = 102 – 0.8x
Solve simultaneous equations:
111 – x = 102 – 0.8x
111 – 102 = x – 0.8x (Re-arraged)
9 = 0.2x
x = 45
Thus, Mon = 45C
Thu = 0.8(45)
Thu = 36C
So the answer is it was 36C on Thursday
21
avg of 10nos.=23==>23*10=230
if each no increased by 4 ==> 4*10=40
then new avg is giveen by : 230+40=270
270/10=27
hence the new avg =27
I’m interested in this job because I can see that, in this role, my skills could help solve this problem within your company. I also see an opportunity for me to learn and grow these skills, so we both would benefit personally, professionally, and financially.
Answer: 40
Explanation:
800*(25/100) = 200 —- 5
? —- 1 => Rs.40
Given:
In a group of 15 students,
7 have studied Latin,
8 have studied Greek,
3 have not studied either.
To find:
The number of students who studied both Latin and Greek.
Solution:
In a group of 15 students, have studied Latin, 8 have studied Greek, 3 have not studied either.
Therefore,
n(A∪B) = 15 – 3
n(A∪B) = 12
7 have studied Latin,
n(A) = 7
8 have studied Greek,
n(B) = 8
n(A∩B) is the number of students who studied both Latin and Greek.
n(A∩B) = n(A) + n(B) – n(A∪B)
n(A∩B) = 7 + 8 – 12
n(A∩B) = 15 – 12
n(A∩B) = 3
The number of students who studied both Latin and Greek is 3
Final answer:
3 of them studied both Latin and Greek.
Thus, the correct answer .3
Relative speed = 60 + 90 = 150 km/hr.
= 150 x 5/18 = 125/3 m/sec.
Distance covered = 1.10 + 0.9 = 2 km = 2000 m.
Required time = 2000 x 3/125 = 48 sec.
Tuesday
answer is 306.04
D.12