22, 33, 69, 99, 121, 279, 594
n(n+1)/2
=10*11/2
55
0
8925
No, the tank will be filled after 36 minutes
24/16= 1,5
24×1,5= 36
let first digit be ‘X’
then 5th digit is ‘3X’
let 2nd digit be ‘Y’
then 3rd digit is ‘Y-3’
and 4th digit is ‘Y+4’
then the no is ‘(X)(Y)(Y-3)(Y+4)(3X)’
from the above we can say 3X<=9
so X<=3 and any of the digit in the number is <=9
and also given that 3 pairs sum is 11...
so make trial and error..
if X=1...any of the no is 10 which is wrong trial....
if X=2...then let Y+4=9 ==> Y=5
then no is 25296
first pair 2+9=11
second pair 2+9=11
third pair 5+6=11
now the answer is 25296
( e ) Apple
Let Suvarna, Tara, Uma and Vibha be S,T,U,V respectively
initially in the beginning each persons share be
V = x U = y T = z
S = w = (x+y+z+32) Reason: She has to double others share, so she should have each and everyone’s share and still should be left out with 32
after 1st Round of game
S loses and is out with 32 and doubles the others share
V = 2x U = 2y T = 2z
After 2nd Round of game
T loses and is out with 32 and doubles the others share
V = 4x U = 4y
This means T had 2z = 2x + 2y + 32
After 3rd round of game
U looses and is out with 32 and doubles others share
V = 8x
This means U initially has 4y = 4x + 32
In the end V = 8x = 32
Solving this we get x = 4, y = 12, z = 32 and w = 80
There fore Suvarna had highest share in the beginning
let original radius=100
original surface area lets say it x =4 * (22/7) * 100 *100
new radius=100 + 50% of 100=150
new surface area lets say it y = 4 * (22/7)* 150* 150
increase in surface area=((y-x)/x) * 100
i.e.
((4*(22/7)*150*150 – 4*(22/7)*100 *100) / (4*(22/7)*100*100))*100
=125
so the answer is 125%.
hope this helps you.
2
1/x+1/3x=1/36
4/3x=1/36
36*4=3x
X=48
So the slower pipe alone fill the tank in 48 minutes.
16 chapatis* 6 Rs= 96
5 plates of rice * 45 Rs = 225
7 plates of mixed vegetable * 70 Rs = 490
6 ice-cream * ??
The amount that Alok paid the cashier was Rs.961
96+225+490 = 811
961-811= 150
150/6 = 25
The cost of each ice-cream cup is 25 .Rs
Three man’s on day work = 1/6+1/7+1/8=73/168
three man’s can complete the work in 1/73/168 days
= 168/73 days
Now if they works together fro the alternet days they will
complete the worksin 2*168/73 days
(If three mans working for the alternate days then work
completion time will be doubbled)
1440 * 3/4 = 1080
1080 / 30 = 36
1440 * 1/4 = 360
360 / 24 = 15
36 * 2 + 15 * 1 = 87
414 Rs
1.2*37.8=45.36=46 sq.feet
46*9=414 RS
7 months
445, 221, 109, 46, 25, 11, 4
C.46
4+7
11+(7*2)
25+(7*2*2)
53+(7*2*2*2)
109+(7*2*2*2*2)…..
B. 279