Option c
if it is for MIcrosoft Interview Question, I sure they will
give you the job if you answer, “Google it”.
3×3=9
A rude person who doesn’t respect me
A certain sum amounts to Rs. 1725 in 3 years
and amounts to Rs.1875 in 5 years
so interest of 2 years = 1875 -1725
= 150
so interest of 1 year = 75
so interest of 3 years = 75 × 3 =225 rs
so , Principal = Amount – SI
= 1725 – 225
= 1500 rs
now ,
S.I. = P × N × R /100
75 = 1500 × 1 × R /100
R = 75 / 15
R = 5%
Answer: 600m
Explanation:
Distance covered by Amar = 18/4.8 (1.6km) = 3/8(1600) = 600 m
Daughter-in-law
T=Distance/speed
T=(150+200)/(120×5/18)
120 (5×4!)
1121221
In 3500 g rod contains 74% of silver = 3500 * 74/100 = 2590 g
Then 3500 g + 500 g of rod contains 84% of silver
Let x be the silver contained in 500 g of silver
(2590/3500 * 100) + (x/500 * 100) = 84
74 + x/5 = 84
(370 + x) /5 = 84
370 + x = 420
x = 50
Then the percentage of silver contained in 500 g of rod = 50/500 *100 =10%
1, 2, 6, 15, 31, 56, 91
91
When none of the digits are repeated:
The hundred’s place can be filled by any of the digits: 2, 3, 5, 6, 7 or 8 except the one which has already been used at the thousand’s place, so it can be filled in 5 ways.
Similarly tens’ place can be filled in 4 ways: only those 4 numbers which have not been use either at hundred’s or thousand’s place.
Unit’s place can be filled in only 3 ways. So, total number of nos. Possible =4×5×4×3= 240
If discount is 25%
Profit 25%
If discount10%
Profit?
Suppose 100rs is price
25% discount make it 75
25%profit that means 75×100/125=60
Cp is 60
10 % discount make sp 90 profit is 30%
390
$150000
(b) 330 is the amswer
as the no of toys are equall to no of students
18*18= 324
left out toys afetr distribution = 6
so 324+6= 330
15a=45
I think experience because if experience brings pay. If someone having experience in any work then he/she can work easily. Although pay is important but not more then experience