8:20
Total inversement =20000
Arun and vinay =40% ,40%
Kamal =20%
8 month gain = 4005
Arun and vinay share of 6 months=1201.5
Kamal share of 6 month = 600.75
Now Arun left, then remaining 2 month’s profits =1001.25
In this case kamal have 33.3% and vinay have remaining percentage of 1001.25
33.3% of 1001.25 is 333.4
Now, total share of kamal is 600.75+333.4=934.16
16 chapatis* 6 Rs= 96
5 plates of rice * 45 Rs = 225
7 plates of mixed vegetable * 70 Rs = 490
6 ice-cream * ??
The amount that Alok paid the cashier was Rs.961
96+225+490 = 811
961-811= 150
150/6 = 25
The cost of each ice-cream cup is 25 .Rs
1, 2, 8, 33, 148, 760, 4626
D. 760
2x+x+2x+x = 300m
6x = 300
x = 300/6 = 50m
50m x 100m = 5,000 m2
The last person covered 120.71 meters.
It is given that the platoon and the last person moved with
uniform speed. Also, they both moved for the identical
amount of time. Hence, the ratio of the distance they
covered – while person moving forward and backword – are
equal.
Let’s assume that when the last person reached the first
person, the platoon moved X meters forward.
Thus, while moving forward the last person moved (50+X)
meters whereas the platoon moved X meters.
Similarly, while moving back the last person moved [50-(50-
X)] X meters whereas the platoon moved (50-X) meters.
Now, as the ratios are equal,
(50+X)/X = X/(50-X)
(50+X)*(50-X) = X*X
Solving, X=35.355 meters
Thus, total distance covered by the last person
= (50+X) + X
= 2*X + 50
= 2*(35.355) + 50
= 120.71 meters
Note that at first glance, one might think that the total
distance covered by the last person is 100 meters, as he
ran the total lenght of the platoon (50 meters) twice.
TRUE, but that’s the relative distance covered by the last
person i.e. assuming that the platoon is stationary.
1
6=1x2x3
24=2x3x4
60=3x4x5
120=4x5x6
210=5x6x7
336=6x7x8
Correct option is C)
Let be students are consider as child
Let the age of child added later be x years.
average age of 12 children =20 years
∴ Total age of 12 children =20×12=240 years
After one more child is added-
Average of 13 children =20−1=19 years
Average age of 13 children =
13
sum of 12 children+x
19=
13
240+x
⇒240+x=247
⇒x=247−240=7 years
Hence the age of child added later is 7 years.
Sunil Shetty
Answer: 8:10, 7:10
Explanation:
The bus b1, which started at P, reached S at 10:40, passing through the intermediary cities Q and R.
The time taken to travel from P to S
= 3 * 40 + 2 * 15 = 150minute
(journey)+(stoppage) = 2 hrs 30 minutes.
Hence, b1 started at 10:40 – 2:30 = 8:10 at P.
b2 reached Q, starting at U, through the city T, S and R.
The time taken by it to reach S = 4 * 40 + 3 * 15 = 205 minutes = 3 hr 25 minutes.
Hence, b2 started at, 10:35 – 3:25 = 7:10, at U.
20×20+22×22+24×24= 1460
Numbers is less then 30 because 30 square is 900 we have to take three consecutive number if we take numbers greater than 30 the sum of that numbers wil be greater than 1460.
x (A to B by car) + y (B to A by cycle) is 7 hours
x (A to B by car) + x (B to A by car) is 7 minus 3 is 4 hours
2x is 4 and hence x is 2
2 + y is 7 and hence y is 5
y (A to B by cycle) + y (B to A by cycle) is 5 + 5 is 10 hours
1/24+1/30+1/40=1/10 => 10 days
4/10 = 0.4
1/(24*0.4)+1/(30*0.4) = 0.1875 => 5.33
(10-4) + 5.33 = 11.3 days